E&D Web Tasarım Blog

Seo’nun Kilit Noktaları

Seo’nun kilit noktaları, Site içi Seo ve Site Dışı Seo olarak iki kategoriye ayrılır.

Site İçi Seo : Web sitenizin arama motoru sıralamasını etkileyen farklı kısımlarını yani meta etiketleri ve başlıklar gibi kısımlarını iyileştirmeye ve sayfanın içindeki çeşitli unsurlar veya sayfa kodu gibi kontrolünüzde olan ve web sitenizde değiştirebileceğiniz şeylere odaklanır.

Site içi Seo, web sayfası içeriği, URL biçimi, resimler, Title ve Meta etiketleri, başlıklar ve site içi linkler gibi bir çok unsurdan oluşur.

Web sayfası içeriği düzenlerken okuyucu kitlesinin faydalı ve ilgi çekici bulacağı, kolay okunur ve hedeflenen kullanıcıya faydalı içerikler tercih etmelisiniz. Web sitesi içeriğinin, diğer web sayfalarında bulunmuyor olması yani orijinalliği ve güncel tutulması da önemli etkenlerdendir. URL biçimi eğer uygunsa, web sitenizin URL’ine anahtar kelimeler koymanız büyük fayda sağlayacaktır.  Optimize edilmiş resimler, arama sonucu sıralamanızı yükseltebilir. Arama motorları web sitenizin kodunu taradığı için resim dosyalarını, resimde ne olduğunu anlatacak şekilde adlandırmalısınız. Daha iyi sonuçlar için resimlerinize alternatif etiketler ekleyerek de optimize edebilirsiniz. TİTLE (başlık) ve Meta Etiketler ile her web sitesi sayfasının title etiketi anahtar kelimeler yerleştirebilirsiniz. Meta tanım ve meta anahtar kelime etiketleri de ekleyebilirsiniz. Meta etiketler, web sayfasının HTML‘sine yerleştirebileceğiniz kısa kod parçalarıdır ve genellikle HTML’nin başında title etiketinin altında yer alırlar. Heading etiketlerini kullanarak web sayfanızı daha kolay okunur yapabilir ve sayfada önemli olanın ne olduğu hakkında arama motorlarına ipucu verebilirsiniz. İçerik yaratırken site içi linklemeye yani belirli bir web sayfasının içeriğine başka bir sayfanın linkini ekleyerek sitenizde ki diğer sayfalara işaret etmeye önem vermeniz gerekir.

Site Dışı Seo : Web sitenizin optimizasyonunu arttırmak için site dışında yapacağınız adımlara odaklanır. Diğer web sitelerle ilgi çekici içerikler sayesinde ilişki kurarsınız ve diğer web sitelerinden sizin web sitenize linkler verilir. Bu sürece link oluşturma denir. Diğer web siteleri sizinle ne bağlantı kuruyor, nasıl bağlantı kuruyor, sosyal ağlarda ve internet ortamında içeriğiniz nasıl paylaşılıyor? Tüm bunlar web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında ki sıralamasını etkileyen önemli özelliklerdir.

Site Dışı Seo Link Kurulabilecek Araçlar kabaca şöyledir. Sosyal medyada sitenizle ilgili içerik paylaşma, içeriği yaymak için e-posta yolunu kullanma, Benzer sitelerde Blogger (konuk yazar) olma ve ilgi çekici içerik hazırlayıp site dışı link vermek optimizasyon için oldukça elverişli çalışmalardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir