E&D Web Tasarım Blog

Seo Nedir?

Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu, arama motorlarından elde ettiğimiz doğal yani organik arama sonuçlarında bir web sitesinin üst sıralarda yer almasına yardımcı olan teknikler anlamına gelir.

Seo, arama motorlarında sizin sunduğunuza benzer ürün ya da hizmet arayan insanlar için web sitenizi daha görünür hale getirir.

Arayan kişi tarafından arama motorunda yapılan sorgu sonucunda, arama motoru tarafından gösterilen sayfaya SERP (search engine results page) denir. Serp’ün ana bileşeni anahtar kelime sorusuna cevaben arama motorunun getirdiği sonuçların listelenmesidir.

Yapılmış olan elverişli bir seo çalışması ile alakalı anahtar kelimelerde görünürlüğünüz artacaktır. Web sitenizin bilinirliğinin artması ticari yönden olumlu dönüşler yaratacaktır. Organik arama sonuçları diğer ücretli reklamlar gibi gelip geçici değil sıkı bir çalışmayla sürekli hale getirilebilir. Seo çalışmaları sadece web sitenizin ismiyle değil sattığınız ürün, hizmet ve tanıtımını yaptığınız herhangi bir şeyin aranması sonucu arama motorunda birinci sayfada görünmenizi sağlayacaktır. Arama motorları Serp’deki web sayfalarını popülerlik ve uygunluk yönünden değerlendirerek bir sıraya oturtmaktadır. Seo‘nun yanı sıra oluşturulan web sitenizin de akıllıca hazırlanması gerekir. Web sayfanızın içerisinde ki çeşitli unsurlar arama motorlarının optimizasyonu için çok önemlidir. İlgili İçerik kullanılarak, web sayfasında iyileştirme yaparak, içeriğe işaret eden linkler yayarak, meta etiketleri ve diğer tür etiket özelliklerini dahil ederek Organik Seo’ya ulaşılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir