E&D Web Tasarım Blog

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorlarının optimizasyon da iki ana işlevi vardır.

  • 1.Crawling ve sıralama : Crawling, crawler denen robotlar yardımıyla web sitesi kodlarının arama motorları tarafından arama sorgularında kullanılmak üzere bir veri tabanında depolanmasıdır. Eğer siz isterseniz bu, meta etiketler ekleyerek bu crawling aktivitesini sınırlandırabilirsiniz. Arama motorları crawler ya da spider denen bu otomatikleşmiş robotlarını tüm mevcut web sitelerine,onları okuyabilmeleri ve bu bilgileri geniş veri tabanlarında depolayabilmeleri için gönderir. Sayfanın içeriğinin kaydedildiği bu işlem İNDEKSLEME olarak adlandırılır. Arama motorları arama sonuçlarını sunar ve daha önceki açıklanan teknikler sayesinde (bknzen uygun siteyi en üste koyacak şekilde bir sıralama yapar.
    2.İNDEKSLEME: Arama motorları optimizasyon da sadece metin dosyalarını indeksleyebilir. Resimlerde, animasyonlarda da indekslenmeyen çeşitli metinler yer almaktadır. Sayfa formunda yazılan metinleri arama motorlaeı okuyabilir ve indeksleyebilir. Fakat bir resim üzerine yazılmış herhangi bir metni arama motoru okuyamaz.

SİZ BİR ARAMA SORGUSU YAPTIĞINIZ DA ARAMA MOTORU NE İŞLEM YAPAR?

Siz bir arama sayfası açıp arama sorgusu yaptığınız da, arama motoru milyarlarca belgeden oluşan arşivini tarar veiki şey yapar. İlk olarak, sadece arayan kişinin sorgusuna uygun olan veya kullanışlı olabilecek sonuçları getirir. İkinci olarak, bu bilgiyi sunan web sitelerinin popülerliğine göre sonuçları sıralar. Yani hem UYGUNLUK hem POPÜLERLİK  Seo‘yu etkiler.

POPÜLERLİK VE UYGUNLUK:   Arama motorları, bir site, belge, sayfa ne kadar popülerse okadar değerli bilgi içerdiğini varsayar.Popülerlik ve uygunluk el ile ayarlanmaz bunun için algoritmalar kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir